сентябрь, 2018 ел

11 сентябрь – «Бөтенроссия аеклык көне»

халыкка социаль хезмәт күрсәтү үзәге «Исток-Башлангыч» хезмәткәрләре Бөтенроссия аеклык көнен үткәрүгә кушылдылар.

«Яңа туган баласын кабул итәргә шикләнгән хатын-кызларга социаль ярдәм күрсәтү буенча идарә тармаклары арасында хезмәттәшлек итүне оештыру» технологиясен тормышка ашыру кысаларында «Тукай үзәк район хастаханәсендә» Тукай муниципаль районындагы  халыкка хезмәт күрсәтү комплекслы үзәге дәүләт автономияле социаль хезмәт күрсәтү учреждениесе  «Шәфкатъ» психологы - Насырова Ләйсән Каюм кызы «Ана булырга психологик әзерлек» дигән темага дәрес үткәрде.

2018 елның 12сентябрь конендә “Родник” халыкка комплекслы социаль хезмәт күрсәтү үзәгенең гаиләгә һәм балаларга социаль ярдәм итү бүлекчәсе хезмәткәре Кашапова  А.Х. Ботенроссия аеклык көне кысаларына таянып Үзәк авыл җирлегендә “Сәламәтлек үз кулыбызда” дигән темага профилактик әңгәмә уздырды. Әңгәмә “Алкоголь. Җәлеп итү серләре” исемле видеоролик күрсәтү белән үрелеп барды. Чарада социаль хезмәт алучылар катнашты.

Алкоголь  куллануның зарары һәм нәтиҗәсе турында мәгълүмат бирү, спиртлы эчемлекнең психикага йогынтысы  турында белемнәрне киңәйтү-    әлеге  чараның төп  максаты булып тора иде. Катнашучылар әңгәмә соңында “ Сәламәт  тормышта яшәү өчен сәламәт яшәү рәвеше алып барырга: яраткан эш белән шөгыльләнергә, балаларыбызны сәламәт итеп тәрбияләргә кирәк!” дигән нәтиҗәгә килделәр.

12 нче сентябрь 2018 нче ел, чәршәмбе

“Изгелек” инвалидларны тернәкләндерү   үзәгендә    физик культура дәвалау инструкторы Ләйсән Зиянгирова "Экстремизмга-юк!" декада кысаларында «Сәламәтлек үзеннән башлана» дигән спорт - сәламәтлек чарасы үткәрде.

Чараның максаты: сәламәт яшәү рәвешен пропагандалау, социаль хезмәт алучыларның сәламәтлеген ныгыту, коммуникатив сәләтләрне, игътибар, зирәклекне үстерергә ярдәм итү иде.

Программа командаларның сәламләве белән башланды, алга таба ярыш алдыннан әзерлек күнегүләре үткәрелде - командалар спорт турында табышмаклар чиштеләр. Шуннан соң командаларга йөгерү, сикерү, туп һәм кыршау белән конкурслар тәкъдим ителде. Уздырылган спорт бәйрәме катнашучыларны берләштерде, беркемне дә битараф калдырмады. Шулай итеп чара барлык спорт һәм сәламәт яшәү рәвешен сөючеләрне берләштерде һәм уңай тәэсир алдылар.

Эстафета сулыш торгызу һәм ял итү өчен күнегүләр белән тәмамланды.

Әлеге чарада 26 кеше катнашты.

“Экстремизмга - юк!”  декадасы кысаларында 2018 нче елның 11 нче сентябрендә 11 нче санлы социаль участокта «Веста» Үзәгенең социаль эш буенча белгече Ксения Ведерникова күп балалы, аз тәэмин ителгән, тулы булмаган гаиләләрдә тәрбияләнүче балалар арасында «Шикле предмет» дигән төркемле дәрес үткәрде. Максат: катнашучыларны шикле предмет тапкан очракта үз-үзеңне тоту кагыйдәләренә өйрәтү.

2018 нче елның 11 нче сентябрендә «Тегүчелек эше» хезмәт белән тернәкләндерү кабинеты эше кысаларында социаль хезмәт күрсәтүдә торучы гаиләләр өчен «Крючок белән курчаклар бәйләү» дигән темага дәрес үткәрелде. Максаты: катнашучыларны крючок белән бәйләү нигезләре һәм ысуллары белән таныштыру.

2018 елның 11 сентябрендә "Экстремизмга-“Юк!” декадасы кысаларында Татарстан Республикасы Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министрлыгының Чистай муниципаль районындагы «Балкыш” халыкка комплекслы социаль хезмәт күрсәтү үзәге» социаль хезмәт күрсәтү дәүләт автоном учреждениесе белгечләре ДБУ «Татар-Ялтаны мәктәп-интернаты» укучылары белән профилактик эш үткәрделәр. Белгечләр төрле мәйданчыкларда эш алып бардылар: кәгазь бөтерү техникасы буенча арт-терапия дәресе; зарарлы гадәтләрне профилактикалау өчен уен элементлары булган "Яшүсмерләр бунты" темасына әкият белән дәвалау; балаларның тормыш иминлеге нигезләре буенча "Экстремизмга – “Юк!" рәсем конкурсы белән профилактик әңгәмә. Укучылар зур кызыксыну белән барлык мәйданчыкларда да катнаштылар, терроризм һәм экстремизм турында күп кенә яңа нәрсәләр белделәр.  Чара уңай эмоцияләрдә тәмамланды һәм балалар белгечләр белән яңа очрашулар көтеп калдылар.

2018 нче елның 12 сентябрендә Югары Утар акылга зәгыйфь булган балалар йортының "Шәфкатьлелек" бүлеге тәрбиячесе Васильева Элла Рафаэль кызы "Көзге уңышны җыябыз"темасына уен-шөгыль үткәрде.

12 сентябрь 2018 ел, чәршәмбе

Бөтенрәсәй айлыклар көне рамкасы кысаларында “Астра” тернәкләндерү үзәгендә “Алкоголь һәм яшүсмер”дигән түгәрәк өстәл уздырылды.

Турслет 2018 в Агрызе

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: